
22 березня 2011 року Центр європейської інформації Львівської обласної універсальної наукової бібліотеки організував зустріч з представниками почесних консульств Литовської та Латвійської республік у Львові. Цю дату вибрано не випадково. Адже ще у 1986 році на 17-му засіданні Гельсінської Конвенції (www.helcom.fi) було ухвалено рішення про щорічне святкування 22 березня Дня Балтійського моря.
У зустрічі взяли участь Віце-консул Почесного консульства Латвійської Республіки пан Роман Черхавий, помічник відповідального секретаря Почесного консульства Литовської Республіки пані Оксана Дмитерко та керівник литовської недільної школи, член Товариства литовців «Медейна» у Львові пані Марина Троценко. Ведуча – письменниця та перекладачка пані Наталія Трохим.
Затишна атмосфера книгарні «Є», у якій відбувався захід, сприяла дружній та відкритій розмові гостей з львів’янами. Адже, зазвичай, ми мало знаємо про місію, функції та методи роботи дипломатичних представництв, особливо почесних консульств. Здебільшого наші уявлення зводяться до візових процедур та захисту прав громадян цих країн в Україні. Чим же насправді займаються консульства? Чому саме у Львові вирішили відкрити свої представництва достатньо далекі від нас Прибалтійські країни?
Цікаво було дізнатись від пана Романа Черхавого, що перше Почесне консульство Латвійської республіки у м. Львові розпочало свою діяльність ще у червні 1929 року. Після вересня 1939 року воно припинило роботу аж до січня 2005 року, коли Почесним консулом Латвійської республіки у Львові став Голова правління групи компаній ВЕЕМ пан Володимир Гарцула.
Як зазначив пан Роман, однією з основних функцій консульства і справді є захист інтересів громадян Латвії, які перебувають на території, де поширюється вплив цієї установи. Але не менш важливою місією є зміцнення культурних зв’язків між Латвією та Україною. Вже доброю традицією стали виступи творчих колективів, виставки митців, обміни офіційними делегаціями. Підписано угоди про дружбу та співробітництво між Львовом та Ригою, Жовквою і містом Цесі, Пустомитами і містом Смілтене, а також між Трускавцем і Лудзою. Саме у ці дні пан Володимир Гарцула перебуває у Латвії, де, з-поміж іншого, обговорює можливість навчання львівської молоді у латвійських університетах.
Подібну діяльність проводить і Почесне консульство Литовської республіки у Львові, яке минулого року відзначило своє десятиліття. Почесним консулом є пан Віталій Антонов, Президент компанії «Концерн Галнафтогаз». Як зазначила пані Оксана Дмитерко, консульство намагається підтримати Україну у її євроінтеграційних прагненнях. З 2007 року у Львові діє філія Центру студій європейської інтеграції. Центр представляє литовський досвід інтеграції до ЄС, активно розвиває соціальні мережі між між неурядовими організаціями, державними інституціями, академічної спільнотою, молоддю України, Молдови і Литви, здійснює науково-дослідницьку діяльність в Україні та Молдові за спільною участю експертів цих країн та Литви.
А ще Почесне консульство підтримує діяльність Товариства литовців «Медейна» у Львові. Як повідомила представниця Товариства пані Марина Троценко, за останнім переписом населення у Львові та Львівський області проживає майже 400 литовців. Членами товариства є 140 осіб. Товариство веде недільну школу літуаністики, при якій діють фольклорні ансамблі. Педагоги школи мають змогу удосконалювати свої знання у Вільнюському університеті. Учні школи влітку відпочивають у таборах на березі Балтійського моря, а 2007 року школа організували міжнародний табір для дітей та молоді литовського походження у Карпатах.
Жвавий інтерес викликала в учасників зустрічі розповідь члена екіпажу козацької чайки "Пресвята Покрова", на якій сучасні козаки у 2005 році підкорили Балтійське море через 370 років з того часу, коли у балтійських водах на прохання короля Владислава ІV, воював п'ятитисячний загін запорожців, очолений Костянтином Вовком.
І хоч Львів, на перший погляд, не має жодного стосунку до Балтійського моря, проте побут львів’ян безпосередньо впливає на його екологію. Адже наше місто знаходиться на межі водорозділу – річка Полтва, яка виконує функцію міської каналізації, впадає у басейн Балтійського моря, а воду для своїх потреб місто бере з річок чорноморського басейну. Як пожартував один з колишніх мерів Львова, у такий спосіб місто об’єднало балтійські та чорноморські води.
Цим заходом Центр європейської інформації започаткував ініціативу «Зустрічі львів’ян із консулами європейських держав у Львові», у рамках якої ми прагнемо у дружній та неформальній атмосфері ближче познайомити мешканців нашого міста з місією та діяльністю дипломатичних установ європейських країн, особами Почесних та Генеральних Консулів, заглянути у минуле та показати сучасне життя у цих країнах.
На наступну зустріч, орієнтовно у середині квітня, ми плануємо запросити Генерального консула Республіки Польщі пана Ґжеґожа Опалінського. Слідкуйте за нашими анонсами.
Дивіться фоторепортаж з заходу у розділі "Галереї".