Центр європейської інформації в м. Львів

Головна Про наш центр Анонси Новини Контакти Портал Мережі

Календар анонсів » Новини » Юлія Сорока - Конфліктують не культури, а спільноти

Юлія Сорока - Конфліктують не культури, а спільноти
yulia_soroka.jpg (56.15 Kb)
Міжнародна конференція «Жити разом у відкритому європейському суспільстві – погляд з України», 2 грудня 2011 р., м. Львів.

Виступ Юлії Сороки, доцента кафедри соціології Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна

У своєму виступі я хочу коротко представити рецепції матеріалів Доповіді соціологом культури, дослідником та викладачем одночасно про роль соціогуманітарної освіти у просуванні цінностей та практик «життя разом».

Боротьба зі страхами та переборення згубних стереотипів (страху багатокультурності, відмінного та стереотипів щодо експансивності відмінних культур) є необхідною умовою життя разом у відкритому європейському суспільстві.

Але відповідний спосіб мислення не виникає спонтанно (в умовах первинної соціалізації та інкультурації) та не є частиною повсякденного сприйняття та мислення. Бо повсякденне сприйняття міфологізоване, послуговується бінарними опозиціями, орієнтується на спрощення інтерпретацій, замінює причину на провину.

Сприйняття, для якого можливим і дійсним є «ідентичність-через-дефіс» (одна з найважливіших ідей доповіді) потребує навчання, яке може здійснити соціогуманітарна освіта.

Саме вона здатна навчити розрізняти: релігію від ідеології (зокрема ідеології екстремістських угруповань, культуру від спільноти (бо конфліктують не культури, а спільноти), культурні традиції та приписи від норм права («До вимог закону належать основні права і свободи, які закріплені в Європейській конвенції з прав людини, а до другої категорії входять такі поняття, як “взаємоповага”, – вони, звичайно, важливі, але мають існувати у серцях і думках людей.» [с. 47 Доповіді]).

Соціогуманітарна освіта, також, здатна сформувати уявлення про діалог, який є можливим між тими, хто визнаний одне одним як рівний, рівною мірою достойний (індивід чи спільнота).
Ми можемо навчити бачити багатоаспектність людини, її досвіду, її ідентичності та критичному сприйняттю спрощуючи пояснень та гасел (на зразок «Україна для українців»).
Ми можемо навчити людину бачити, як змінюється суспільство та соціокультурне життя, та як активним та вільним діячем в соціальному світі.

Ці можливості соціогуманітарних дисциплін (зокрема – соціології) пов’язані із певними викликами до них самих. По-перше, ці завдання вимагають тематичної переорієнтації досліджень, звернення уваги саме на явища неоднорідності, полікультурності, множинності ідентичностей, бі- та полілінгвізму тощо.

По-друге – методологічна переорієнтація: нам потрібна така теорія, яка центральною фігурою має людину, спільноту, а не соціальну систему чи суспільство в цілому. Маю на увазі, перш за все, інтерпретативістську соціологію, культурно-аналітичну традицію та соціокультурний підхід.

І по-третє: необхідно змінювати побудову стосунків у навчальній аудиторії. Глибоко переконана, що толерантності неможливо навчити в авторитарно організованій аудиторії. Це стосується стилю спілкування зі студентами, використаних методів, а також таких, здавалося б побутових речей, як тип аудиторних меблів та спосіб їх розстановки.
Розділ: Новини Переглядів: 1082 | Розміщено: 7 грудня 2011


 

Меню сайту
Радимо прочитати

Copyright © 2010 Центр європейської інформації в м. Львів
 

Авторизація ...

Логін :
Пароль :