Центр європейської інформації в м. Львів

Головна Про наш центр Анонси Новини Контакти Портал Мережі

Календар анонсів » » Публічні бібліотеки у Європі знань

Публічні бібліотеки у Європі знань
nitra_library.jpg (61.63 Kb)
Презентацію під такою назвою підготував Центр європейської інформації у Львові для методистів районних бібліотек Львівської області.

23 листопада 2010 року у Львівській обласній універсальній науковій бібліотеці зібрались на методичний семінар представники 26 районних бібліотек Львівської області. На запрошення організаторів заходу Олег Процак, керівник Центру європейської інформації, розповів слухачам про основні тенденції розвитку публічних бібліотек у Європейському Союзі.

Які виклики стоять перед бібліотеками у новому тисячолітті? Чи достатньо за цих умов зберігати традиційні підходи до функцій бібліотеки? Як свідчать напрацювання європейських експертів, традиційна модель бібліотеки не тільки недостатня, а й шкідлива. У глобалізованому світі, де нас заливає величезний потік інформації з різних джерел, де все більшої ваги набирає концепція навчання упродовж життя, де в основу економічного зростання ставлять знання, бібліотеки просто змушені змінюватися якомога швидше. Адже людям потрібно щоразу більше інформації. Вони прагнуть мати її у різній формі і з різних джерел. Люди шукають «третє місце», де б вони могли провести свій вільний час поза місцем праці чи власним домом. Це може бути парк, кафе, розважальний центр, футбол… А чому у цьому переліку не бути бібліотеці?!

Ідеальна бібліотека має бути відкритою, цікавою, зручною та багатофункціональною. Бібліотека більше не мусить бути будинком, а її будівля більше не мусить виглядати як бібліотека. Вже понад 10 років Європейський Союз розробляє концепцію цифрових бібліотек. Першим суттєвим досягненням на цьому шляху стало відкриття Європейської цифрової мультимедійної бібліотеки Europeana. На веб-сайті www.europeana.eu користувачі з усього світу мають доступ до понад двох мільйонів книжок, карт, аудіо та відеозаписів, фотографій, архівних документів, репродукцій картин з усіх 27 країн-членів ЄС.

Учасники семінару дізнались як краще організувати приміщення бібліотеки, щоб воно було функціональним і привітним для читачів. Хорошим прикладом у цьому плані є університетська бібліотека стотисячного містечка Нітра у Словаччині, у будівництво якої Європейський Союз вклав понад 80 мільйонів євро (дивіться фото у розділі «Галереї»). Теплі і, водночас, яскраві кольори, зручне розташування стендів, електронний каталог бібліотечних фондів, можливість скористатися за мізерну ціну копіювальною машиною, безкоштовно попрацювати в Інтернеті чи зісканувати потрібні матеріали. Усе це приваблює до бібліотеки не тільки студентів, а й усіх мешканців міста.

Європейські бібліотеки – це ще й центри громадської активності, особливо у невеликих населених пунктах. Олег Процак розповів слухачам про досвід польських бібліотек, розташованих у сільській місцевості. З деякими прикладами цікавих ініціатив ви можете ознайомитись, завантаживши файл у розділі «Бібліотека».

Бібліотекарі у ЄС мають своє лоббі – два громадські об’єднання, які відстоюють інтереси бібліотек перед європейськими чиновниками:

EBLIDA, Європейське бюро Асоціацій бібліотек, інформації та документації – незалежна парасолькова організація, яка об’єднує різні асоціації бібліотек, архівів та інших інституцій у країнах Європи.

NAPLE, Національна адміністрація публічних бібліотек у Європі – незалежна недержавна асоціація, яка представляє інтереси національних бібліотечних адміністрацій в Європі. Її основна мета – розробляти та просувати принципи і стратегії для формування бібліотечної політики.

У найближчих планах Центру європейської інформації – підготувати одноденний семінар за цією темою, щоб бібліотекарі змогли детальніше ознайомитися з європейським досвідом та поміркувати над його адаптацією в українських умовах.
Розділ: Переглядів: 3845 | Розміщено: 23 листопада 2010


 

Меню сайту




Радимо прочитати

Copyright © 2010 Центр європейської інформації в м. Львів
 

Авторизація ...

Логін :
Пароль :